Dekor, vdan v list, doprinese k žlahtnemu izgledu
Prvemu koraku izdelave sledi valjanje lista do take stopnje, da pero potem po papirju lahkotno drsi kljub dekorju suhih cvetnih lističev in semen, ki dajo pisni podlagi še dodaten, žlahten izgled. Papir, po katerem se bo pisalo s peresi in tuši, že pri sami pripravi gošče zahteva poseben pristop, ki pozneje poskrbi, da se tuš ne razliva, skratka prepreči pojav pivnika.
Suhi odtis na ročno izdelanem papirju
Prav tako mehkoba ročno izdelanega papirja omogoča ostrino suhega odtisa, ki izdelek povzdigne na protokolarni nivo. Ljudje imamo prirojen občutek za lepoto in skozi poznavanje postopkov ročne izdelave ga budimo in urimo v sebi.
Kaj pa cena ročno izdelanih izdelkov?
Vedno bolj spoznavamo, da se za ceno masovne proizvodnje skriva izkoriščanje delovne sile in to je za čutečega človeka pravzaprav prevelika cena. Ko se zavemo, koliko potrpežljivosti in neuspelih poskusov na poti do mojstrstva je vdelanih v en tak list papirja, imamo kaligrafi še večjo odgovornost, da ga z lepo izpisanim sporočilom še oplemenitimo. Lepo je ceniti delo sočloveka. Lepo je biti del tima, ki se delu posveča s srcem, ob tem pa ima v mislih tudi naravo in doprinos k njeni ohranitvi.
Vsebino članka je prispevala Natalija Resnik, mojstrica kaligrafije. Več zanimivih informacij najdete na spletni strani kaligrafija.eu.